Rosamari Rissanen, Turun seudun tradenomit: ”Työ on paljon mielenkiintoisempaa kuin uskalsin toivoa”
Rosamari Rissanen on ollut mukana Tradenomien valtuustossa vuodesta 2020. Ensimmäisellä kaudella hän oli opiskelijaedustajana, ja kun valtuustotyö vei mukanaan ja tuntui jäävän kesken valtuustokauden loppuessa, hän päätti hakea toisellekin kaudelle. Tällä hetkellä Rissanen toimii Turun seudun tradenomien valtuustoryhmän vetäjänä.
Terveisiä valtuustoryhmien puheenjohtajilta
Mitä työ on antanut sinulle?
Henkilökohtaisesti se on antanut niin paljon, että sanat eivät riitä kertomaan. Olen esimerkiksi saanut valtavasti oppia ja kokemusta työelämään. Työskentelen tällä hetkellä Helsingin kaupungilla ja kaupunginvaltuustossa avustaminen on osa työtäni. Tradenomien valtuustotyön kautta minulla on ollut paremmat pohjataidot nykyiseen työhön. Ammattiliitto ja kaupunki eivät tietenkään ole samanlaisia, mutta asioiden toimintalogiikassa on tiettyjä yhtymäkohtia. Valtuustotyöstä ja ammattiliittotoiminnasta on ollut minulle hyötyä myös työnhaussa.
Millainen on roolisi ryhmänvetäjänä?
Tehtäviini kuuluu huolehtia, että kaikki valtuustoryhmässämme tietävät, milloin kokoukset ovat ja mitä niissä käsitellään, ja miten niihin valmistaudutaan. Minun tehtäväni on huolehtia, että ihmiset ovat oikeaan aikaan oikeassa paikassa ja varmistaa, että valtuustoryhmämme on täysilukuisena edustettuna kaikissa kokouksissa. Informoin myös epävirallisimmista tapahtumista ryhmäämme.
Miksi kansalaisvaikuttaminen on tärkeätä?
Vaikuttaminen on perusoikeus, ja se antaa paljon elämään ja vapaa-aikaan sekä myös työelämään. Ammattiliitossa me valtuutetut edustamme kaikkia tradenomeja ja on tärkeätä, että siellä on erilaisia ihmisiä eri taustoista, jotta voisimme ymmärtää laajasti jäseniä ja heidän tarpeitaan.

Kuinka paljon aikaa valtuustotyö vie?
Valtuustotyö ei vie niin paljon aikaa kuin ihmiset ehkä ajattelevat. Suurin osa ajasta menee kokouksiin, joita on keskimäärin 2 vuodessa. Kokoukset kestävät pari tuntia, joiden lisäksi on ajankohtaiskatsaus seminaarimuodossa. Lisäksi tietysti kokouksiin tulee valmistautua. Tällä kaudella on ollut käytössä esimerkiksi valtuuston iltakoulut ennen kokouksia. Epävirallisissa merkeissä kokoontumista on myös, mikä lisää verkostoitumismahdollisuuksia ja oppeja muilta tradenomeilta.
Onko jokin valtuustotyössä yllättänyt sinut?
Yllätyin, miten kiinnostavaa se on ja miten siinä on sellaista imua. Olin alkuun vähän epäileväinen, mutta työ on paljon mielenkiintoisempaa kuin uskalsin edes toivoa. Enää en pystyisi kuvittelemaan elämää ilman ammattiliittoaktiivisuutta.
Mikä työssä on innostavinta?
Se, että oppii koko ajan lisää, eikä koskaan voi olla valmis. Aiheita voi syventää loputtomasti ja ymmärtää aina paremmin. Tämä on myös mielenkiintoista aikaa olla valtuustossa, kun työmarkkinatilanne on niin erikoinen Suomessa. Valtuustotyö antaa siihenkin laajempaa perspektiiviä.
Miksi kannustaisit tulemaan mukaan toimintaan?
Kaikenlaiset ihmiset sopivat mukaan ja kaikkia tarvitaan. Meillä on ihan huippuhyvä perehdytys eli kaikilla on edellytykset osallistua valtuustotyöhön. Jos on kiinnostusta ja motivaatiota, niin kaiken muun voi oppia matkan varrella. Ja jos ajankäyttö mietityttää, niin sen takia valtuustossa on myös varajäsenet eli jos ei ihan jokaiseen kokoukseen pääse, niin varajäsen voi paikata.
Teksti: Mari Lohisalo
Kiinnostuitko ehdokkuudesta?
Kiinnostuitko ehdokkuudesta? Lue täältä, miten valtuusto valitaan!
Lue lisää
Yhteenveto
Rosamari Rissanen, Turun seudun tradenomien valtuustoryhmän vetäjä, on ollut Tradenomien valtuustossa vuodesta 2020. Artikkeli kuvaa hänen kokemuksiaan ja näkemyksiään valtuustotyöstä, joka on hänen mukaansa ollut yllättävän mielenkiintoista ja opettavaista. Rissanen kertoo, kuinka luottamustehtävä on tukenut hänen uraansa ja antanut arvokkaita taitoja nykyiseen työhönsä Helsingin kaupungilla. Hän korostaa, että valtuustotyö ei vie kohtuuttomasti aikaa ja kannustaa erilaisia ihmisiä lähtemään mukaan toimintaan, sillä monipuolinen edustus on tärkeää koko jäsenkunnan kannalta.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Rosamari Rissasen nykyinen rooli Tradenomien valtuustossa?
Rosamari Rissanen toimii tällä hetkellä Turun seudun tradenomien valtuustoryhmän vetäjänä.
Mitä henkilökohtaisia hyötyjä Rosamari Rissanen on saanut valtuustotyöstä?
Hän on saanut valtavasti oppia ja kokemusta työelämään, mikä on antanut paremmat pohjataidot nykyiseen työhön.
Kuinka paljon aikaa valtuustotyö vie?
Valtuustotyö ei vie niin paljon aikaa kuin voisi luulla. Suurin osa ajasta kuluu kokouksiin, joita on keskimäärin kaksi vuodessa ja jotka kestävät pari tuntia, sekä niiden valmisteluun.
Mikä Rosamari Rissasta motivoi eniten valtuustotyössä?
Motivoivinta on jatkuva oppiminen; aiheet eivät lopu koskaan ja niitä voi syventää loputtomasti, mikä antaa laajemman perspektiivin Suomen työmarkkinatilanteeseen.
Miksi Rosamari Rissanen kannustaa osallistumaan valtuustotoimintaan?
Hän kannustaa mukaan, koska kaikki erilaiset ihmiset ovat tarpeellisia, ja toimintaan on olemassa erinomainen perehdytys. Kiinnostus ja motivaatio riittävät, ja loput voi oppia matkan varrella.
Avaintiedot
- Rosamari Rissanen on toiminut Tradenomien valtuustossa vuodesta 2020, aloittaen opiskelijaedustajana.
Rosamari Rissanen on ollut mukana Tradenomien valtuustossa vuodesta 2020. Ensimmäisellä kaudella hän oli opiskelijaedustajana...
- Hän työskentelee Helsingin kaupungilla, ja valtuustokokemus on hyödyttänyt häntä nykyisessä työssään.
Työskentelen tällä hetkellä Helsingin kaupungilla ja kaupunginvaltuustossa avustaminen on osa työtäni. Tradenomien valtuustotyön kautta minulla on ollut paremmat pohjataidot nykyiseen työhön.
- Rissasen mukaan kansalaisvaikuttaminen ammattiliitossa on tärkeää, jotta kaikki tradenomit tulevat edustetuiksi erilaisten taustojen kautta.
Ammattiliitossa me valtuutetut edustamme kaikkia tradenomeja ja on tärkeätä, että siellä on erilaisia ihmisiä eri taustoista, jotta voisimme ymmärtää laajasti jäseniä ja heidän tarpeitaan.
- Toimintaan kannustetaan lähtemään mukaan matalalla kynnyksellä, sillä perehdytys on kattava ja varajärjestelmä joustaa ajankäytössä.
Meillä on ihan huippuhyvä perehdytys eli kaikilla on edellytykset osallistua valtuustotyöhön. Ja jos ajankäyttö mietityttää, niin sen takia valtuustossa on myös varajäsenet eli jos ei ihan jokaiseen kokoukseen pääse, niin varajäsen voi paikata.
Mainitut entiteetit
Turun seudun tradenomien valtuustoryhmän vetäjä ja Tradenomien valtuuston jäsen vuodesta 2020.
Ammattiliitto, jonka valtuustossa Rosamari Rissanen toimii. Valtuusto edustaa kaikkia tradenomeja.
Rosamari Rissasen nykyinen työnantaja, jossa hän hyödyntää Tradenomien valtuustotyöstä saamiaan taitoja.
Yksi Tradenomien paikallisista ryhmistä, jonka valtuustoryhmän vetäjänä Rosamari Rissanen toimii.